لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یا همان جراحی تغییر شکل لابیاها، یکی از روش‌های زیبایی و درمانی است که به منظور تغییر شکل و اندازه لابیاهای واژن انجام می‌شود. اگر شما با لابیاها آشنایی ندارید باید گفت که لابیاها قسمت‌های خارجی از عضو تناسلی بانوان هستند که ممکن است به دلایل مختلفی از جمله تغییرات پس از زایمان، روند پیری و یا عوارض جانبی از جراحی‌های قبلی دچار تغییر شکل و اندازه شوند. این جراحی باید توسط یک متخصص جراحی های زیبایی زنان ماهر و با استفاده از تکنیک‌های پزشکی انجام شود.

لابیاپلاستی چیست؟

آیا برای شما سوال شده است که لابیاپلاستی چیست؟ لابیاپلاستی یک روش جراحی است که برای تغییر شکل و اندازه لب های بزرگ واژن (لابیاها) استفاده می شود. این روش به طور عمده برای بهبود ظاهر لابیاهای داخلی و خارجی استفاده می شود. این عمل جراحی با اصلاح و تنظیم مجدد لابیاها، به زنان کمک می‌کند تا از نظر ظاهر اندام تناسلی خود اعتماد به نفس بیشتری داشته و به راحتی فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند.

چرا برخی از بانوان لابیاهای بزرگی دارند؟

شکل و اندازه لابیاها در هر فرد متفاوت می باشد که ممکن است برخی بانوان از بزرگی بیش از اندازه لابیاهای خود رنج ببرند. یکی از دلایل این است که به طور ژنتیکی و طبیعی این نوع لابیاها را دارند. همچنین، عوامل محیطی مانند تغذیه نامناسب، تمرینات ورزشی نادرست، استفاده از محصولات شیمیایی قوی و حتی تجربه آسیب های جسمی نیز می توانند عواملی باشند که باعث بزرگ شدن بیش از حد لابیاها شوند. این موضوع ممکن است برای برخی از بانوان به عنوان یک مشکل ظاهری در نظر گرفته شود و بر روی اعتماد به نفس آنان تاثیر منفی بگذارد.

روش های مختلف جراحی لابیاپلاستی

در این جراحی زیبایی، متخصص جراحی زیبایی زنان می تواند از روش های مختلفی استفاده کند که این روش ها شامل: لیزر، برش، از بین بردن قسمت های اضافی، دوختن مجدد یا تحریک بافت ها می شود. هر یک از این روش ها به منظور ایجاد شکل و ساختاری طبیعی برای لابیاها استفاده می شود. انتخاب هرکدام از این روش ها بسته به وضعیت جسمی و شرایط بیمار و نظر پزشک متخصص، متغیر میباشد. هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود را دارا هستند اما می توان به لیزر به عنوان روشی غیر تهاجمی و کم عارضه اشاره نمود.

لابیاپلاستی با لیزر

استفاده از لیزر برای این عمل به عنوان یک روش نوین و محبوب در بین بانوان شناخته میشود. در این روش، از تکنولوژی لیزر استفاده می شود تا با تغییر در ساختار بافت لابیاها، آن ها را به شکل مطلوب تغییر دهد. این روش بسیار کم خطر است و عملکرد سریعی نسبت به دیگر روش ها دارد. دلیل محبوبیت این روش در بین بانوان بدون عوارض و غیر تهاجمی بودن آن میباشد.

لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟

ما در بالاتر شما را با ساز و کار لیز آشنا نموده ایم. حال ممکن است برای شما سوال شود که این عمل را با لیزر یا با جراحی انجام دهید؟
از آنجا که لابیاپلاستی با لیزر یک روش غیر جراحی است، بیماران کمترین درد و عوارض را پس از عمل را تجربه می کنند و زمان بهبودی آنها نیز کمتر است. همچنین، از آنجا که این روش کمترین خونریزی و ترمیم پس از عمل را نیاز دارد، خطر عفونت و عوارض دیگر نیز کاهش می یابد. 
بانوانی که لابیا هایشان بزرگ تر از حد معمول باشد و نیاز به تغییر اساسی داشته باشند لازم است که از روش جراحی استفاده کنند تا نتیجه دلخواه خود را به دست آورید.

عمل لابیاپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

این جراحی ممکن است برای بانوانی که احساس ناراحتی و عدم رضایت از ظاهر لابیاهای خود دارند، مناسب باشد. معمولا لابیاها به دلیل بارداری های مکرر، افزایش سن و پیری، تغییر مکرر وزن و سایر عوامل که در بالاتر به آنها اشاره شد، دچار تغییر شکل شوند. همچنین، بانوانی که به دنبال افزایش اعتماد به نفس و بهبود روابط زناشویی خود هستند، می‌توانند با مشورت پزشک جراحی زیبایی زنان این عمل را انجام دهند. علاوه بر این افرادی که به هر دلیلی با مشکلات زیر مواجه هستند کاندیدای مناسبی برای جراحی لابیاپلاستی می باشند که عبارت است از:

کاندید مناسب لابیاپلاستی چه کسانی هستند؟

 • بد شکلی لابیاها
 • غیرقرینگی
 • بزرگی بیش از حد لابیاها
 • سوزش و خارش
 • احساس ناراحتی حین پوشیدن لباس های تنگ
 • عدم انجام برخی فعالیت های ورزشی (دوچرخه سواری، اسب سواری)

لابیاپلاستی در دختران باکره

معمولا انجام عمل تغییر شکل لابیاها برای بانوان بالغ و زنانی که زایمان کرده‌اند، انجام می‌شود. با این حال، در چند سال اخیر، این روش در برخی از دختران باکره استفاده شده است که رضایت آنان را به همراه داشته است. در این مورد، جراحی در قسمت خارجی لابیاها و به‌صورت دقیق و با رعایت حداکثر دقت انجام میشود تا از هرگونه آسیبی به بکارت جلوگیری شود. البته، قبل از اقدام به این نوع جراحی در دختران باکره، بهتر است با یک متخصص جراحی های زیبایی زنان مشورت کنید و تمامی جوانب و مزایا و معایب آن را به طور کامل بررسی کنید.

مناسب ترین سن برای انجام جراحی لابیاپلاستی چه سنی است؟

با توجه به ماهیت این جراحی و تغییر در شکل و اندازه لبهای بیرونی دستگاه تناسلی بانوان، سن مناسب برای انجام این جراحی ممکن است متفاوت باشد. در عموم، پزشکان متخصص توصیه می کنند که جراحی لابیاپلاستی در سنین ۱۸ تا 50 سال انجام شود. در حالی که برخی از جراحان ممکن است این محدوده را گسترش دهند و در سنین پایین یا بالاتر به انجام این جراحی بپردازند. همچنین باید در نظر داشت که پارامترهای دیگری مانند سلامت عمومی بیمار و توانایی تحمل عمل جراحی نیز تاثیرگذار است. 

آیا لابیاپلاستی باعث کاهش میل جنسی می شود؟

یکی از سوالات متداول بانوان مربوط به کاهش میل جنسی بعد از عمل میباشد. در جواب برای این دسته از بانوان باید گفت طبق مطالعه اخیر لابیاپلاستی تاثیر خاصی بر میل جنسی بانوان ندارد. بعضی از بانوان ممکن است بعد از جراحی لابیاپلاستی احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند که ممکن است منجر به افزایش میل به روابط زناشویی گردد. در کل، تاثیر لابیاپلاستی بر میل جنسی با توجه به هر فرد و شرایط آن فرد متفاوت است و باید با دقت بررسی شود. لازم به ذکر است که تاثیرات این جراحی باعث کاهش لذت و میل در روابط نمیشود بلکه این عمل در راستای بهبود کیفیت زندگی بانوان به وجود آمده است.

مراقبت های قبل از لابیاپلاستی

یکی از مراحل مهم برای رسیدن به هدف دلخواه و کاهش عوارض های احتمالی مراقبت های قبل از عمل لابیاپلاستی می باشد. قبل از اقدام به لابیاپلاستی، باید به مواردی از قبیل انتخاب یک متخصص جراحی های زیبایی زنان ماهر در این زمینه، مشاوره صحیح با پزشک و بررسی دقیق وضعیت جسمانی و روحی بپردازید.
همچنین، قبل از عمل باید عواملی مانند سابقه بیماری ها، استفاده از داروهای خاص، وضعیت تغذیه بررسی شود. علاوه بر تمامی موارد گفته شده لازم است چندین آزمایش را انجام دهید تا از نبودن عفونت و سایر بیماری های مقاربتی در ناحیه تناسلی اطمینان حاصل کنید. این آزمایشات معمولا تحت نظر متخصص جراحی زیبایی زنان تجویز می گردد.

مراقبت های قبل از لابیاپلاستی

مهم ترین مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

بعد از عمل لابیا پلاستی لازم است مراقبت ها را طبق دستور پزشک متخصص انجام دهید تا نتیجه مطلوب خود را مشاهده کنید. همچنین رعایت این مراقبت ها باعث میشود تا از ایجاد عفونت و عوارض احتمالی پس از عمل جلوگیری شود. برخی از این مراقبت ها به شرح زیر میباشد:

 • از لباس زیر نخی برای بعد از عمل استفاده نمایید  
 • از داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است به طور مرتب استفاده نمایید
 •  حداقل به مدت سه روز پس از جراحی استراحت کنید
 • تا حد امکان از یبوست جلوگیری کنید
 • از انجام فعالیتهای سنگین بپرهیزید
 • تا 48 ساعت بعد عمل از استحمام یا شنا کردن بپرهیزید
 • حداقل به مدت یک هفته از برقراری روابط جنسی بپرهیزید

 .لازم به ذکر است که سوزش، خارش، تورم و کبودی تا چند روز پس از عمل طبیعی است و جای هیچگونه نگرانی ندارد

آیا لابیاپلاستی و تزریق چربی در یک جلسه امکان پذیر است؟

بسیاری از تکنیک های جوانسازی واژن به منظور رسیدن به نتایج مطلوب و رضایت بیمار را می توان به صورت همزمان با یکدیگر انجام داد. جراحی های همزمان با دو هدف زیبایی و درمانی قابل انجام است، تزریق چربی به واژن و لابیاپلاستی بر روی لابیا مینور به صورت همزمان می تواند سبب رسیدن به نتایج مطلوب تری گردد. انجام همزمان این دو عمل بسته به شرایط فردی بانوان دارد که معمولا با تصمیم گیری متخصص جراحی های زیبایی زنان انجام می گردد.

دکتر آزاده رستگار با سالها تجربه موفق در زمینه جراحی های زیبایی زنان در سراسر تهران و همینطور در شهر قدس در خدمت مراجعین محترم می باشند.