واکسن های بارداری

واکسن های بارداری.دکتر آژاده رستگار

واکسن های بارداری برای محافظت از مادر و جنین در برابر برخی بیماری‌های طراحی و تولید شده‌اند. برخی از واکسن‌ها، مانند واکسن آنفولانزا و واکسن سیاه‌سرفه (Tdap) معمولا برای بانوان باردار توصیه می‌شوند.
این واکسن‌ها نه تنها مادر را در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند، بلکه از طریق انتقال آنتی‌بادی‌ها از مادر به جنین، نوزاد تازه متولد شده را نیز تا زمانی که بتواند واکسن‌های خود را دریافت کند، محافظت می‌نمایند. شما عزیزان میتوانید برای تعیین واکسن‌های ضروری و زمان مناسب دریافت آن‌ها در دوران بارداری به مطب دکتر آزاده رستگار مراجعه نمایید.

محدودیت های واکسیناسیون در بارداری

برخی واکسن‌ها، به ویژه واکسن‌های حاوی ویروس‌های زنده مانند واکسن سرخک-اوریون-سرخچه (MMR) و واکسن واریسلا (آبله مرغان)، به دلیل خطرات احتمالی برای جنین، در دوران بارداری توصیه نمی‌شوند. همچنین، واکسن‌هایی که اطلاعات کافی درباره ایمنی آن‌ها در بارداری موجود نیست، باید با احتیاط مصرف شوند.
برای اطمینان از ایمنی و کارآیی واکسیناسیون در دوران بارداری، مشاوره با دکتر آزاده رستگار و پیروی از توصیه‌های ایشان ضروری است.

واکسیناسیون بارداری در بیماری‌های خاص

برای بانوان بارداری که شرایط پزشکی خاصی مانند دیابت یا بیماری‌های قلبی دارند، واکسیناسیون می‌تواند حیاتی باشد و از خطرات جدی و پیچیدگی‌های مرتبط با این بیماری‌ها در طول بارداری و پس از زایمان جلوگیری کند. مشاوره با متخصص زنان و زایمان برای تعیین واکسن‌های مناسب و زمان‌بندی صحیح آن‌ها، به‌ویژه در موارد بیماری‌های خاص، ضروری است تا سلامت مادر و جنین به بهترین شکل ممکن تضمین شود.

واکسن های مجاز در بارداری

در دوران بارداری، برخی واکسن‌ها به دلیل اهمیت محافظت از سلامت مادر و جنین مجاز هستند. واکسن آنفولانزا یکی از این واکسن‌ها است که به دلیل خطر بالای عوارض جدی ناشی از آنفولانزا در زنان باردار و جنین، توصیه می‌شود در هر مرحله‌ای از بارداری دریافت شود. در ادامه ما به معرفی برخی دیگر از واکسن ها میپردازیم.

واکسن دیفتری و کزاز

واکسن دیفتری و کزاز (Td) یکی از واکسن‌های مهم و ضروری برای پیشگیری از دو بیماری جدی و بالقوه کشنده، یعنی دیفتری و کزاز، است. دیفتری یک عفونت باکتریایی شدید است که می‌تواند به مشکلات تنفسی، قلبی و عصبی منجر شود، در حالی که کزاز باعث انقباضات شدید عضلانی و تشنج می‌شود و اغلب از طریق زخم‌های آلوده منتقل می‌گردد.
واکسن Td به طور معمول در دوران کودکی و سپس به صورت تقویتی در بزرگسالی تجویز می‌شود تا ایمنی بدن در برابر این بیماری‌ها حفظ شود.

واکسن آنفولانزا

این واکسن هر ساله بر اساس حمله های رایج ویروس آنفولانزا به‌روزرسانی می‌شود تا بیشترین اثربخشی را داشته باشد. واکسن آنفولانزا به‌ ویژه برای افراد با سیستم ایمنی ضعیف، سالمندان، کودکان و زنان باردار توصیه می‌شود، زیرا این گروه ها در معرض خطر بیشتری برای عوارض جدی ناشی از آنفولانزا قرار دارند.
با دریافت واکسن آنفولانزا، نه تنها فرد واکسینه‌ شده از بیماری محافظت می‌شود، بلکه با کاهش انتقال ویروس در جامعه، از گسترش بیماری نیز جلوگیری می‌شود.

واکسن های ممنوع در دوران بارداری

همانطور که در بالاتر اشاره شد استفاده برخی از واکسن هایی که حاوی ویروس‌های زنده هستند در طول بارداری ممنوع می باشد. واکسن‌هایی مانند واکسن سرخک-اوریون-سرخچه (MMR) و واکسن واریسلا (آبله مرغان) در این دسته قرار می‌گیرند. این واکسن‌ها می‌توانند به جنین آسیب برسانند یا منجر به عوارض جدی شوند، زیرا سیستم ایمنی جنین هنوز به اندازه کافی توسعه نیافته است تا با این ویروس‌ها مقابله کند. به همین دلیل، زنان باردار باید از دریافت این واکسن‌ها خودداری کنند و در صورت نیاز به واکسیناسیون، پس از مشاوره با دکتر آزاده رستگار و پس از اتمام دوران بارداری اقدام کنند.

آیا واکسن ها در صورت شیردهی بی خطر هستند؟

بیشتر واکسن‌ها می‌توانند بدون نگرانی در دوران شیردهی تجویز شوند، زیرا مواد موجود در واکسن‌ها معمولاً به شیر مادر منتقل نمی‌شوند یا در صورت انتقال، تاثیری بر سلامت نوزاد ندارند. علاوه بر این، واکسیناسیون مادر می‌تواند از انتقال بیماری‌ها به نوزاد جلوگیری کند و از طریق انتقال آنتی‌بادی‌های محافظتی از شیر مادر به نوزاد، ایمنی او را افزایش دهد.

شما عزیزان میتوانید برای دریافت وقت و همچنین ارتباط با مطب دکتر آزاده رستگار، به صفحه تماس با ما وب سایت مراجعه نموده و از طریق شماره تماس ها و فرم موجود با ایشان ارتباط بقرار نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *